Στο πλαίσιο του Σ.Ε.Π. διενεργήθηκαν οι καθιερωμένες επισκέψεις Γυμνασίων της Κοζάνης για ενημέρωση στα πλαίσια του Σ.Ε.Π.SEP

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΣΥΡΜΑΤΗΣ ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΗΣ ΣΤΟ 1ο ΕΠΑΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

Σύνδεση της θεωρίας με την πράξη

Στα πλαίσια των μαθημάτων Αναλογικά Ηλεκτρονικά και Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά και Κατασκευές της Γ τάξης της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων αναλάβαμε να συντηρήσουμε να επισκευάσουμε και να εγκαταστήσουμε σύστημα ασύρματης μικροφωνικής στο σχολείο μας.

Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιήσαμε:

- 2 ηχεία(κόρνες), τα οποία ήταν παροπλισμένα λόγω βλάβης.

- τον ενισχυτή ισχύος του σχολείου.

- ασύρματο ενισχυτή μικροφώνου και ασύρματο μικρόφωνο του σχολείου.

- 140 μέτρα καλώδιο για τις απαραίτητες συνδέσεις.

Για το πόνημα μας κάναμε τις εξής εργασίες:

-Τα 2 ηχεία αφού καθαρίστηκαν και επισκευάστηκαν,πακτώθηκαν σε τοιχίο του αυλειου χώρου.

-Τοποθέτηση του ασύρματου ενισχυτή (Φωτογραφία Ν.1).

Φωτογραφία Ν.1

- Έγιναν οι συνδέσεις των ηχείων προς τον ασύρματο ενισχυτή.

-Από τον ασύρματο ενισχυτή έγινε σύνδεση με τον ενισχυτή ισχύος στο γραφείο της Διεύθυνσης (Φωτογραφία Ν.2).

Φωτογραφία Ν.2

Με την ευκαιρία της εγκατάστασης της μικροφωνικής στο σχολείο μας, δόθηκε η δυνατότητα να παίζεται μουσική κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων, με σκοπό την ψυχαγωγία των μαθητών μας.

Συμμετέχοντες:

Υπεύθυνος καθηγητής:

Παπαδόπουλος Δημήτριος Ηλεκτρονικός κλ. ΠΕ84

Μαθητές:

• Β. Ι. - Τμήμα Γ’ – Ειδικότητα Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων
  • Μ.Κ. - Τμήμα Β’ Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού
  • Σ. Ν. - Τμήμα Β’ Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Ευχαριστούμε την Διευθύντρια του σχολείου μας Παρασκευή-Ζουμπουλιά Βαρδιάμπαση για την στήριξη του πονήματος μας και για τη σχολική οικονομική χορηγία.

Επισκέψεις από το τμήμα Ηλεκτρονικών

Στο τοπικό κανάλι Flash

• Στο τοπικό κανάλι west
  • Στο τοπικό κανάλι Top
  • Στο εργοστάσιο Βάμβας Frost
  • Στην ΕΡΑ Κοζάνης
  • Στον ΟΤΕ Κοζανης
  • Στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικής
  • Στο ΤΕΙ Κοζάνης
  • Στη ΔΕΥΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ
  • Στο τμήμα δημοσιογραφίας ΑΠΘ

Συμμετείχαμε στο σχολικό πρωτάθλημα λυκείων στο ποδόσφαιρο. Επίσης συμμετείχαμε στο σχολικό πρωτάθλημα στίβου, όπου πήραμε και τη δεύτερη θέση στα 100 μέτρα. Τέλος είχαμε συμμετάσχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Tae kwon do όπου λάβαμε την 3η θέση.

Την Τετάρτη 30-3-2022 η ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μας συμμετείχε στο σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου με αντίπαλη ομάδα αυτή του 2ου ΓΕΛ Κοζάνης, από την οποία ηττηθήκαμε 2-0.

Ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας και εξαιρετική η προσπάθεια των παιδιών.

Η διοργάνωση των σχολικών πρωταθλημάτων έχει σκοπό τη δημιουργία ευκαιριών για την ανάδειξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων των μαθητών στον αθλητισμό, τη συνολική καλλιέργεια της προσωπικότητάς τους, τη συνέχιση της αθλητικής παράδοσης της χώρας μας καθώς και την εκπροσώπησή της σε διεθνείς μαθητικές αθλητικές συναντήσεις.

Μετά από πρόσκληση του γραφείου Φυσικής Αγωγής, το σχολείο μας συμμετείχε στη διοργάνωση Σχολικών Αγώνων Αθλοπαιδειάς Πετοσφαίρισης με επιτυχία.

Σας κοινοποιούμε στο αρχείο με τη μορφή pdf την απόφαση της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας για τη διεξαγωγή των μαθητικών παρελάσεων της 28ης Οκτωβρίου 2021 για τους Δήμους της Π.Ε. Κοζάνης.

Στην απόφαση προβλέπεται μόνο η συμμετοχή του σημαιοφόρου, των παραστατών και του/της μαθητή/τριας που κρατάει την πινακίδα του σχολείου.

Με εκτίμηση,

Από τη Διεύθυνση

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε 5ωρη ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 15-3-2023 στις μεθόδους καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης από το ΕΚΑ.Β. Κοζάνης.

karpa 2

karpa 5

karpa 7

karpa 9

karpa1

karpa 4

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε διαδικτυακή ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 2-3-2023 από την ψυχολόγο του σχολείου μας ως προς τις μεθόδους διαχείρισης της σχολικής τάξης (β' μέρος-συνέχεια της προηγούμενης επιμόρφωσης).

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε διαδικτυακή ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 16-1-2023 από την ψυχολόγο του σχολείου μας ως προς:

α) τις βασικές αρχές επικοινωνίας και προσέγγισης των μαθητών από τους συμβούλους καθηγητές του προγράμματος Μ.Ν.Α.Ε.

β) τη διαχείριση σχολικής τάξης (α' μέρος)

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 16-12-2022 από τον Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών Κοζάνης για την έμφυλη βία.