Οι μαθητές και καθηγητές του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης ως μια χειρονομία αγάπης για παιδιά και άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας, συγκέντρωσαν ένα ποσό κατά τις ημέρες των εορτών των Χριστουγέννων 2022, το οποίο κατατέθηκε ως δωρεά για την αποκατάσταση της υγείας τους. Οι οργανισμοί οι οποίοι έλαβαν αυτές τις δωρεές ήταν ήταν η Εθελοντική Φιλανθρωπική Οργάνωση "Φροντίδα του Παιδιού" και ο Οργανισμός Προστασίας Παιδιού και Οικογένειας «Πράξη Αγάπης» - Act of Kidness και τα παιδιά που επιλέχτηκαν ήταν ο Ταξιάρχης, η Ιβάνα, ο Ιωσήφ, η Κυριακή, ο Κωνσταντίνος και ο Λάμπρος. Ευελπιστούμε να καταφέρουμε στο μέλλον να βοηθήσουμε ακόμα περισσότερα παιδιά που έχουν ανάγκη.

logo_frontida

Πράξη Αγάπης

cityofkozani

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης προσέφερε στο συσσίτιο του Δήμου Κοζάνης κρεατικά αξίας 110 ευρώ για τις ανάγκες σίτισης των απόρων συμπολιτών μας κατά την περίοδο των εορτών.

Σε αυτή την κατεύθυνση, το συσσίτιο Δήμου Κοζάνης εξέφρασε δημόσια τις θερμές του ευχαριστίες για τις πολύτιμες δωρεές τον Ιανουάριο του 2022 όπως φαίνεται και στο  δημοσίευμα https://kozan.gr/archives/389181.

Αξίζει να τονιστεί πως η κίνηση αυτή υλοποιήθηκε χάρη στο ενδιαφέρον και την πρωτοβουλία της συναδέλφου κ. Λάγγα Θεοφανούς.

Ευελπιστούμε πως στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης θα υπάρχουν πάντα τέτοιοι άνθρωποι που θα παρακινούν και θα ενδιαφέρονται ώστε να συνεχίσει και στο μέλλον το σχολείο μας να συμμετέχει σε κοινωνικές δράσεις που υποστηρίζουν συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη.

Με εκτίμηση,

Από τη Διεύθυνση

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης συμμετείχε και σε μια ακόμη κοινωνική δράση αυτές τις γιορτές, συλλέγοντας τρόφιμα για το Χαμόγελο του Παιδιού, στέλνοντας σε αυτά τα παιδιά ένα μήνυμα αγάπης και αισιοδοξίας για το Νέο Έτος 2022.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης στήριξαν αυτές τις γιορτές και το Σύλλογο Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων ΑμεΑ  Δυτικής Μακεδονίας με την επωνυμία "Ηλιαχτίδα", στέλνοντας με αυτό τον τρόπο τις ευχές τους στα παιδιά και στις οικογένειές τους για Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος 2022.

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης με χαρά συμμετείχε κατά το σχολικό έτος 2021-22 στο Δρόμο Αγάπης στηρίζοντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά με αυτισμό στην Κοζάνη στέλνοντας τις ευχές του για καλές γιορτές με υγεία και αγάπη στα παιδιά και στις οικογένειές τους!

dagap1

Το  Αστέρι της Ευχής 2021-2022 του Make a Wish - Κάνε μια ευχή Ελλάδος του σχολείου μας το εμπνεύστηκαν και το φιλοτέχνησαν με άφθονη αγάπη και επιμέλεια οι μαθήτριες του σχολείου μας. Με αυτό τον τρόπο θέλησαν να στείλουν τη θετική τους ενέργεια και τις ευχές τους να εκπληρωθούν αυτές τις γιορτές όλα τα όνειρα των παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες καθώς και των οικογενειών τους!

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης αισθάνεται την ανάγκη να συγχαρεί τις άξιες μαθήτριες του σχολείου μας για αυτή την όμορφη πρωτοβουλία και την καλαίσθητη δημιουργία και εύχεται να πολλαπλασιαστούν τέτοιες πρωτοβουλίες κοινωνικής προσφοράς και ανιδιοτελούς αγάπης προς τον συνάνθρωπο!