Στις 20.03.2024, στην αυλή του σχολείου μας, του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης, είχαμε τη χαρά να ζήσουμε μία εξαίσια συνεργατική εκπαιδευτική εμπειρία. Με την καθοδήγηση των καθηγητριών, κας. Μίχου (Μαθηματικός) και κας. Κωδωνά (Χημικός), υπό τις οδηγίες του ΠΑΝΕΚΦΕ και ΕΚΦΕ Κοζάνης, και με την σημαντική συμβολή των καθηγητών/τριων Γεωργίου Στ., Ντώνα Αγ., Παπάζογλου Χαρ., Πασπαλιάρη Χρ., Σιώντα Κων., Υφαντή Σ., πραγματοποιήθηκε ένα από τα δέκα (10) πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής.
Το "Πείραμα του Ερατοσθένη" που αποδεικνύει πως η παρατήρηση και το πείραμα είναι μέρος της ζωής μας, αλλά και αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Με τη συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών σε μία τέτοια βιωματική, ανακαλυπτική δραστηριότητα προάγεται η αξία της επιστήμης, αλλά κυρίως αναδεικνύεται η αξία της συνδυαστικής σκέψης. Ευχαριστούμε τους μαθητές μας για την άψογη συνεργασία τους και για μία ακόμη όμορφη εμπειρία που μοιραστήκαμε μαζί τους.