Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε 5ωρη ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 15-3-2023 στις μεθόδους καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης από το ΕΚΑ.Β. Κοζάνης.

karpa 2

karpa 5

karpa 7

karpa 9

karpa1

karpa 4

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε διαδικτυακή ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 16-1-2023 από την ψυχολόγο του σχολείου μας ως προς:

α) τις βασικές αρχές επικοινωνίας και προσέγγισης των μαθητών από τους συμβούλους καθηγητές του προγράμματος Μ.Ν.Α.Ε.

β) τη διαχείριση σχολικής τάξης (α' μέρος)

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε διαδικτυακή ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 2-3-2023 από την ψυχολόγο του σχολείου μας ως προς τις μεθόδους διαχείρισης της σχολικής τάξης (β' μέρος-συνέχεια της προηγούμενης επιμόρφωσης).

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 16-12-2022 από τον Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών Κοζάνης για την έμφυλη βία.

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 16-12-2022 από τον Ο.ΚΑ.ΝΑ. ως προς τις πλευρές του επαγγελματικού ρόλου του εκπαιδευτικού.

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του Ν.4823/2021 διενεργήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις 27-3-2023 στις μεθόδους πυροπροστασίας και πυρόσβεσης από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κοζάνης.

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης συμμετείχε στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών και της επιμόρωσης στην πολιτική προστασία στο διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας (Ο.ΑΣ.Π.) με θέμα "Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων" το οποίο έλαβε χώρα στις 15-12-2022.

ΟΑΣΠ Βεβαίωση ΕΠΑΛ Κοζανης 1

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS διεξήχθη σήμερα 1η Δεκεμβρίου 2021 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σύντομη ενημερωτική δράση από μαθήτριες του σχολείου μας, με στόχο την ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας γύρω από την αξία της έγκαιρης προφύλαξης από τον ιό του HIV.

Αξίζει να τονιστεί πως η εκδήλωση αυτή ήταν μια πρωτοβουλία μαθητριών του σχολείου μας, οι οποίες εισηγήθηκαν έγκαιρα προς έγκριση αυτή την επιτυχημένη ενημερωτική δράση στη Διεύθυνση του Σχολείου. Πολύτιμη επίσης χαρακτηρίζεται και η συνεισφορά ως προς την τεχνική υποστήριξη του εκπαιδευτικού κ. Παπαδόπουλου Δημητρίου στην επιτυχή υλοποίηση αυτής της εκδήλωσης. Η υλοποίηση της δράσης αυτής αξίζει να σημειωθεί πως έγινε τμηματικά σε μαθητές του σχολείου μας τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα κατά του Covid-19.

Η Διεύθυνση αισθάνεται την ανάγκη να απευθύνει τις θερμές ευχαριστίες της προς όλους τους εμπλεκόμενους σε αυτή την επιτυχή σχολική δράση κοινωνικού περιεχομένου και ευελπιστεί και σε άλλες ωφέλιμες μαθητικές πρωτοβουλίες που θα τονώνουν την συνεχή ενεργό συμμετοχή των μαθητών μας στα δρώμενα της σχολικής μας ζωής.