ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΣΥΡΜΑΤΗΣ ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΗΣ ΣΤΟ 1ο ΕΠΑΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

Σύνδεση της θεωρίας με την πράξη

Στα πλαίσια των μαθημάτων Αναλογικά Ηλεκτρονικά και Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά και Κατασκευές της Γ τάξης της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων αναλάβαμε να συντηρήσουμε να επισκευάσουμε και να εγκαταστήσουμε σύστημα ασύρματης μικροφωνικής στο σχολείο μας.

Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιήσαμε:

- 2 ηχεία(κόρνες), τα οποία ήταν παροπλισμένα λόγω βλάβης.

- τον ενισχυτή ισχύος του σχολείου.

- ασύρματο ενισχυτή μικροφώνου και ασύρματο μικρόφωνο του σχολείου.

- 140 μέτρα καλώδιο για τις απαραίτητες συνδέσεις.

Για το πόνημα μας κάναμε τις εξής εργασίες:

-Τα 2 ηχεία αφού καθαρίστηκαν και επισκευάστηκαν,πακτώθηκαν σε τοιχίο του αυλειου χώρου.

-Τοποθέτηση του ασύρματου ενισχυτή (Φωτογραφία Ν.1).

Φωτογραφία Ν.1

- Έγιναν οι συνδέσεις των ηχείων προς τον ασύρματο ενισχυτή.

-Από τον ασύρματο ενισχυτή έγινε σύνδεση με τον ενισχυτή ισχύος στο γραφείο της Διεύθυνσης (Φωτογραφία Ν.2).

Φωτογραφία Ν.2

Με την ευκαιρία της εγκατάστασης της μικροφωνικής στο σχολείο μας, δόθηκε η δυνατότητα να παίζεται μουσική κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων, με σκοπό την ψυχαγωγία των μαθητών μας.

Συμμετέχοντες:

Υπεύθυνος καθηγητής:

Παπαδόπουλος Δημήτριος Ηλεκτρονικός κλ. ΠΕ84

Μαθητές:

• Β. Ι. - Τμήμα Γ’ – Ειδικότητα Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων
  • Μ.Κ. - Τμήμα Β’ Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού
  • Σ. Ν. - Τμήμα Β’ Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Ευχαριστούμε την Διευθύντρια του σχολείου μας Παρασκευή-Ζουμπουλιά Βαρδιάμπαση για την στήριξη του πονήματος μας και για τη σχολική οικονομική χορηγία.