Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ 23 ώρες

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ 35 ώρες

Τίτλοι Σπουδών

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας "Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής" ολοκληρώνοντας της σπουδές τους θα αποκτήσουν:

α. Απολυτήριο τίτλο ισότιμο με του Γ.Ε.Λ.

β. Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 4

γ. Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 5, εφόσον παρακολουθήσουν το 4ο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας (με τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις πιστοποίησης του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.)

Εξεταζόμενα μαθήματα στις Πανελλαδικές Εξετάσεις

Τα βιβλία με τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστεί ο μαθητής που θα ακολουθήσει την ειδικότητα "Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής" είναι τα εξής:

1. Νέα Ελληνικά

2. Μαθηματικά

3. Αρχιτεκτονικό Σχέδιο

4. Οικοδομική

Πληροφορίες για την Ειδικότητα

H Ειδικότητα "Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής" απευθύνεται σε νέους που επιθυμούν να ασχοληθούν με:

• Τη μελέτη
  • Τη σχεδίαση
  • Την επίβλεψη της κατασκευής των τεχνικών έργων.

Απευθύνεται σε νέους με δημιουργική φαντασία, καλαισθησία, παρατηρητικότητα και κλίση στο σχέδιο.

Η δουλειά στο τομέα των κατασκευών χρειάζεται επιμονή και υπομονή καθώς και τη δυνατότητα επινόησης τεχνικών πρακτικών. Η εργασία των αποφοίτων θα γίνεται συνήθως σε συνθήκες γραφείου σε χώρο ευχάριστο με καλό φωτισμό και εξο­πλισμό. Οι επαγγελματίες απόφοιτοι θα πρέπει να επισκέπτονται ωστόσο πολλές φορές το χώρο όπου εκτελείται το έργο του οποίου έχουν αναλάβει τη μελέτη, ώστε να το επιβλέπουν και να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της πορείας της κατασκευής που υλοποιείται.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας "Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής" θα είναι ικανός να:

• Σχεδιάζει αρχιτεκτονικά σχέδια μέσω Η/Υ καθώς και αναπτύγματα οπλισμών φερόντων στοιχείων ενός κτιρίου.
  • Αποτυπώνει και εμβαδομετρά γήπεδα.
  • Πραγματοποιεί την μελέτη και εγκατάσταση παροχής ύδρευσης και αποχέτευσης.
  • Χρησιμοποιεί τα όργανα της τοπογραφίας για εμβαδομέτρηση και αποτύπωση ενός οικοπέδου – περιοχής.
  • Εξοικειωθεί με την κατασκευή ξυλότυπων  και τοποθέτηση σιδηρού οπλισμού στα φέροντα στοιχεία της κατασκευής.
  • Εκτελεί προσμετρήσεις και επιμετρήσεις υλικών και εργασιών για τον προϋπολογισμό του έργου.
  • Γνωρίζει τα δικαιολογητικά και την σύνταξη τους για την έκδοση μιας οικοδομικής άδειας.
  • Υπολογίζει απλές ασκήσεις αντοχής φερόντων στοιχείων της κατασκευής.

Επαγγελματικές προοπτικές

Ο πτυχιούχος της ειδικότητας "Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής" μπορεί να εργαστεί ως:

• Σχεδιαστής σε γραφεία εκπόνησης μελετών, όπως γραφεία οικοδομικών έργων, οδοποιίας, αρχιτεκτονικών και τοπογραφικών μελετών.
  • Σχεδιαστής ή εργοδηγός σε τεχνικές εταιρίες κατασκευής έργων (εργολαβικά γραφεία δημοσίων και ιδιωτικών έργων).
  • Υπάλληλος σε αντιπροσωπείες οικοδομικών υλικών.
  • Υπάλληλος σε εργοστάσια παρασκευής σκυροδέματος ή οικοδομικών υλικών.
  • Υπάλληλος σε τεχνικές εταιρίες του Δημοσίου (Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε, Δήμων, Νομαρχιών, ΔΕΗ, ΟΤΕ, στη Πολεοδομία κτλ).
  • Ελεύθερος επαγγελματίας με δικό του τεχνικό γραφείο αναλαμβάνοντας την εκτέλεση δημοσίων τεχνικών έργων μικρού προϋπολογισμού μετά τη λήψη εργοληπτικού πτυχίου.
  • Τεχνίτης – εργοδηγός σε έργα πολιτικού μηχανικού
  • Ελεγκτής ποιοτικού ελέγχου κατασκευών.
  • Εκτιμητής κόστους.
  • Σχεδιαστής
  • Τεχνίτης τοπογραφίας και χαρτογράφησης περιοχών.
  • Εργαζόμενος γενικών καθηκόντων στις κατασκευές.
  • Εργαζόμενος στο Εθνικό Κτηματολόγιο.

Τεχνικος Δομικων εργων Γεωπληροφορικης.jpg