Με χαρά μας σας ανακοινώνουμε ότι το 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης διακρίθηκε στο Μαθητικό & Φοιτητικό Διαγωνισμό Προγραμματισμού «Κοζάνη 2030: Κλιματικά ουδέτερη και έξυπνη πόλη» με το ολοκληρωμένο έργο "Βέλτιστη διαχείριση των έξυπνων ανακυκλώσιμων κάδων στο Δήμο Κοζάνης - Smart Bin". Το έργο μας περιλαμβάνει τη δημιουργία ειδικής εφαρμογής για τον έλεγχο της βέλτιστης διαχείρισης των έξυπνων κάδων ανακύκλωσης (πληρότητα, ομαλή λειτουργία, διαθέσιμη χωριτικότητα) μέσω smartphones.

Smart Bins

Το σχολείο μας αποτελούμενο από τους μαθητές Κωνσταντίνος Δ., Βασίλης Σ. και Ανδρέας Τ. με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ιωάννη Κουρού έλαβε το 2ο Βραβείο στο διαγωνισμό στην κατηγορία λυκείου.

Ευχόμαστε συγχαρητήρια στην ομάδα και στον υπεύθυνο καθηγητή κ. Κουρού Ιωάννη του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης για τη σημαντική διάκριση στο διαγωνισμό και ευχόμαστε ακόμα περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον!

Με εκτίμηση,

Από τη Διεύθυνση

Έπαινος 229 Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος     Το  σχολείο μας έλαβε έπαινο για τη συμμετοχή του στο διαγωνισμό Αστέρι της Ευχής 2021-2022 του Make a Wish - Κάνε μια ευχή Ελλάδος.

Το αστέρι του σχολείου μας το εμπνεύστηκαν και το φιλοτέχνησαν με άφθονη αγάπη και επιμέλεια οι μαθήτριες του σχολείου μας. Με αυτό τον τρόπο θέλησαν να στείλουν τη θετική τους ενέργεια και τις ευχές τους να εκπληρωθούν αυτές τις γιορτές όλα τα όνειρα των παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες καθώς και των οικογενειών τους!

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης αισθάνεται την ανάγκη να συγχαρεί τις άξιες μαθήτριες του σχολείου μας για αυτή την όμορφη πρωτοβουλία και την καλαίσθητη δημιουργία και εύχεται να πολλαπλασιαστούν τέτοιες πρωτοβουλίες κοινωνικής προσφοράς και ανιδιοτελούς αγάπης προς τον συνάνθρωπο!