Ηλεκτρονικές εγγραφές, ανανεώσεις εγγραφών & μετεγγραφές

μαθητών, μαθητριών & αποφοίτων

στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης

e-eggrafes

Οι γονείς ή οι νόμιμοι κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών-τριών μας που έχουν δηλωθεί ως κηδεμόνες στο Myschool και οι οποίοι επιθυμούν να εγγράψουν ή να ανανεώσουν την εγγραφή των παιδιών τους για την επόμενη τάξη ή οι μαθητές άλλων δημοσίων σχολείων που επιθυμούν να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης χρειάζεται να προσκομίσουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σύμφωνα με την νομοθεσία μέσα στις προθεσμίες που ανακοινώνονται κάθε φορά από το Υπουργείο Παιδείας αφού πρώτα καταθέσουν μια αρχική «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής» μέσω της εφαρμογής e-eggrafes και με τους δικούς τους κωδικούς Γ.Γ.Π.Σ. (κωδικοί taxis) και τον αριθμό μητρώου του μαθητή/της μαθήτριας (όπως αναγράφεται στον έλεγχο προόδου) στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Στην περίπτωση ενήλικων μαθητών-τριών ή πρώην αποφοίτων η Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλεται από τους ίδιους με τους δικούς τους κωδικούς Γ.Γ.Π.Σ. (κωδικούς taxisnet), και με τον αριθμό μητρώου τους (όπως αναγράφεται στον έλεγχο προόδου) εφόσον είναι καταχωρημένοι στο MySchool.

Στο σχολείο μας έχουν έγκριση λειτουργίας οι παρακάτω τομείς και ειδικότητες:

Στη Β' τάξη  οι εξής τομείς:

α) ο Τομέας Δομικών Έργων

β) ο Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

γ) ο Τομέας Μηχανολογίας

Στη Γ' τάξη οι εξής ειδικότητες:

α) Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής

βΤεχνικός Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων & Δικτύων

γ) Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων

& Δικτύων

δ) Τεχνικός Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας

Πετρελαίου & Φυσικού Αερίου

ε) Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών

ζ) Τεχνικός Οχημάτων

η) Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης, Αερισμού & Κλιματισμού

Για να ολοκληρωθεί επιτυχώς η εγγραφή των μαθητών μας στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης απαιτείται μετά την ολοκλήρωση των ηλεκτρονικών εγγραφών οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών μας ή οι ενήλικοι μαθητές μας να προσέρθουν σε εύλογο χρονικό διάστημα που ορίζεται από τη νομοθεσία στο σχολείο μας και να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται  και οριστικοποίησης της εγγραφής τους από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης στο ηλεκτρονικό σύστημα. Σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι τέτοιο η εγγραφή θεωρείται ότι δεν έχει ολοκληρωθεί και η φοίτηση καθίσταται αδύνατη.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις εγγραφές στα ΕΠΑ.Λ. μπορείτε να τις βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: