Απαιτούμενα δικαιολογητικά  για την κάλυψη των εξόδων που αναφέρονται στη συνημμένη εγκύκλιο:

1. Αίτηση (υποβάλλεται στη σχολική μονάδα αποφοίτησης του υποψηφίου από τον νόμιμο γονέα/κηδεμόνα του. Ο ίδιος απόφοιτος μπορεί να υποβάλλει αίτηση ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΛΙΚΟΣ και διαθέτει ΑΦΜ.) Παρακαλούμε να χρησιμοποιηθεί η συνημμένη αίτηση.
  2. Βεβαίωση του Λυκείου αποφοίτησης από την οποία να προκύπτει το έτος αποφοίτησης του συγκεκριμένου υποψηφίου (υπάρχει σχετικό υπόδειγμα στην εγκύκλιο).
  3. Βεβαίωση του Προέδρου του Εξεταστικού Κέντρου, για τις περιπτώσεις των υποψηφίων με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, από την οποία να προκύπτουν τα εξεταζόμενα μαθήματα, οι ημέρες και οι ημερομηνίες συμμετοχής του υποψηφίου στις εξετάσεις. Ο υποψήφιος μετά το πέρας των Πανελλαδικών Εξετάσεων, λαμβάνει την εν λόγω βεβαίωση την οποία στη συνέχεια παραδίδει, σύμφωνα με τα παραπάνω, στο Λύκειο υποβολής της αίτησης δήλωσης (υπάρχει σχετικό υπόδειγμα στην εγκύκλιο).
  4. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  5. Επίσημο έγγραφο στο οποίο να αναγράφεται ο Α.Φ.Μ.
  6. Φωτοτυπία/εκτυπωμένο έγγραφο που αναγράφεται ο ΙΒΑΝ του λογαριασμού στον οποίο θα γίνει η κατάθεση του ποσού.

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΣΤΗ Δ.Δ.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ.

Για τις λοιπές προϋποθέσεις χορήγησης των εξόδων, παρακαλούμε να συμβουλευτείτε τη συνημμένη εγκύκλιο.

Με εκτίμηση,

Ανθή Σαρακατσιάνου