Ξεκίνησε το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας για τις εγγραφές και τις ανανεώσεις εγγραφών για το επόμενο σχολικό έτος 2023-24 και για το λόγο αυτό σας χρειάζεται να διαβάσετε προσεκτικά τη συνημμένη επιστολή του Υπουργείου Παιδείας με τις οδηγίες και έπειτα και οι 2 γονεις/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, να συμπληρώσουν και να αποστείλουν δύο (2) επικυρωμένες Υπεύθυνες Δηλώσεις που σας στέλνουμε συνημμένα, οι οποίες θα πρέπει να επιστραφούν στο σχολείο το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 15-05-2023.

Επισημαίνεται η προσοχή σας διότι στις 2 Υπεύθυνες Δηλώσεις θα πρέπει οπωσδήποτε:

• να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή ή της μαθήτριας και
  • εάν αυτές φέρουν πρωτότυπη υπογραφή να φέρουν ΚΑΙ επικύρωση με σφραγίδα για το γνήσιο της υπογραφής, ή
  • εάν εκδοθούν ηλεκτρονικά μέσω Gov.gr να ΜΗΝ κάνετε επιπλέον επικύρωση για το γνήσιο της υπογραφής, διότι εκδίδονται με τους προσωπικούς κωδικούς που διαθέτετε μέσω taxisnet.

Στον παρακάτω σύνδεσμο με ένα κλικ μπορείτε να μεταφερθείτε στη σελίδα του Gov.gr από την οποία μπορείτε να συμπληρώσετε και να κατεβάσετε την ψηφιακή Υπεύθυνη Δήλωση με τους προσωπικούς σας taxisnet:

Για περισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία των εγγραφών καθώς και την έναρξη της λειτουργίας της ηλεκτρονικής εφαρμογής των εγγραφών e-eggrafes, θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση.

Με εκτίμηση,